117ZOBRAZENÍ


Bereš-li pobyt v přírodě zodpovědně, jistě jsi již stála před rozhodnutím vybavit se do přírody pohodlně a prakticky. Široká škála materiálů, které se dříve používaly jen pro špičkové sportovce, je dnes určena všem, a to pro všechny vrstvy turistických oděvů včetně obuvi. Za kvalitu samozřejmě musíme připlatit, jedná se však o vskutku dlouhodobou investici, nemluvě o extrémních situacích, kdy ti tyto materiály mohou zachránit život.Aquatex - polyuretanová tkanina vodoodpudivá, ale prodyšná. Používá se na bundy a kalhoty.

Coolmax - rychloschnoucí tkanina z vláken firmy DuPont. Pro podvlíkací prádlo a lehké rezervní outdoorové oblečení.

Field Sensor - spolehlivý termoizolační flanelový materiál.

Fleece - výborná termoizolační česaná pletenina, lehká a měkká. Akumuluje tělesné teplo. Využití: zejména mikiny, vesty, také vložky ve vícesezónních bundách.

Gelanots - pružná a měkká laminovaná membrána, nepromokavá, prodyšná.

Gore-tex - lehká prodyšná membrána, nejméně promokavá, dobře chránící proti větru. Může být vícevrstvá, poslední generace nese označení Gore-tex XCR a je ještě o 20 % více prodyšná. Použití je univerzální: bundy, kalhoty, rukavice, boty.

Lycra - pružná syntetická tkanina, odolná proti mechanickému poškození. Kombinuje se ve směsích s bavlnou.

Moira - tkanina s "knotovým" efektem, odvádí pot z povrchu těla. Používá se především pro spodní prádlo, trička.

Polartec - lehká a prodyšná pružná polyesterová pletenina, hřejivá a měkká. Vhodné pro čepice a rukavice, kukly, mikiny, vesty, vnitřní strany límců.

Ripstop - materiál s tkaním vláken do zesílené mřížky, výrazně se omezuje roztržení látky. Především pro svrchní vrstvy oděvů.

Tactel - vodoodpudivá, prodyšná, odolná tkanina výborně chránící před větrem. Větrovky, parky a kalhoty.

TECHNOwarm - ultralehký, prodyšný a pružný polyesterový univerzální materiál.

Windproof - velmi prodyšný materiál dobře chránící proti větru. Větrovky a kalhoty.

Windstopper - lehká a prodyšná high tech membrána firmy Gore odvádí pot z povrchu těla, poskytuje vynikající ochranou proti větru. Výborně udržuje tělesné teplo. Svetry, mikiny, čepice a rukavice, ale i např. cyklodresy.

Informuj se u prodejce o způsobu údržby, čištění a impregnace. Nejkvalitnější značky na českém trhu jsou The North Face, Salewa, Lafuma, z domácích například Sir J. Rakoncaj. Oděvy z nových univerzálních materiálů ti zaručí komfort a ochranu v přírodě za jakýchkoliv podmínek. Horám zdar!