52ZOBRAZENÍ


Jestli tedy náhodou nemáte co na práci a peníze vám zabírají jen místo ve skříni, udělejte si výlet do Ameriky a navštivte některý z jeho obchodů. Uděláte si radost, provětráte šatník a budete doslova a do písmene vypadat jako ze žurnálu.

John Varvatos je americký módní designér původem z Michiganu. Pracoval pro Ralpha Laurena i Calvina Kleina. Rád si dává záležet na detailech a velkou pozornost věnuje kvalitnímu krejčovskému zpracování svých modelů. Debutoval v roce 2000 se svou kolekcí pro podzim a zimu. Od té doby stihl posbírat i několik cen. V budoucnu by rád dál rozšiřoval síť svých butiků po celé Americe.

Když se podíváme na oblečení, které John Varvatos navrhl pro svou poslední kolekci, je nám hned jasné, v čem tkví základní myšlenka. Jsou to jednoznačně pánské obleky a džíny. V podstatě jedinou barvou, která provází celou kolekci, je šedá. Šedá v mnoha odstínech od ocelové až posvětlé tóny a bílou. Jako každá módní kolekce, tak i ta Varvatosova obsahuje pár originálních zvláštností, které celé dílo scelují a dodávají mu jakýsi jednotný ráz. Tím prvním, co nás překvapí, jsou šály.

Nemohla jsem se ubránit myšlence, že kdyby ještě žil bývalý ministr kultury Pavel Dostál,rozhodně by se mu to velice zamlouvalo.

Na šál uvázaný kolem krku jsme zvyklí a nic neobvyklého v tom nevidíme ani u mužů. Ale šál ovázaný kolem pasu? To je opravdová libůstka. Jistě nás hned napadne, že něco takového si mohou dovolit pouze ženy, ale jak se zdá, tak stále ještě není vyčerpána hluboká studnice inspirace módních tvůrců, kteří často a rádi sahají pro nápady tam, kde bychom to vůbec nečekali. Přitom musíme přiznat, že nepociťujeme žádný dojem zženštilosti. Nejspíš proto, že je šál kombinován především ke strohým oblekům, sakům a bundám, jejichž jednoduchost a formálnost je tímto prvkem poněkud zjemněna a změkčena. Tou druhou zajímavostí je už prvek klasický a u mužů ničím nepřekvapující, totiž kravata. Nezvyklé tedy není to, že ji Varvatos používá, ale její tvar idélka. Varvatosovy kravaty jsou totiž nápadně úzké, jako se nosily dříve, a také kratší nad pas.Vcelku to však nevypadá nijak rušivě nebo nevkusně, jen se zdá, že i v pánské módě se konečně něco pohnulo, došlo k posunu.

Dále si všimneme kabátů přepásaných v pase páskem a s výrazným zdobením knoflíky. Tento detail vidíme na vzestupu i u kolekcí dámského oblečení. Délka je ideální někde v půli stehen.Sportovněji už vypadají krátká kožená saka a bundičky se zapínáním na zip. Varvatos se nevyhnul ani kšandám a nechal je volně viset na bocích. Vypadá to uvolněně a zároveň i trochu směle a drze. Cose týče vzorů, používá tento Američan nenápadné kárování tón v tónu se zbytkem kompletu. Občas zahlédneme i střídmý proužek. Co se týče bot, tak ty dotvářejí celkovou dokonalost obleku a jejich tvar je sice špičatý, ale se zakulacenou špičkou. Opět to koresponduje s postupujícím trendem u dámských bot, který má stejnou „kulatější“ tendenci.

V kolekci se také objevily krátké kalhoty, a to buď tříčtvrteční, nebo nad kolena. Svým vzhledem však nepůsobily nijak odlišně od variant s normální délkou, protože stále byly v duchu elegance. Ostatní části outfitu se od obleku už nijak nelišily. Tím bylo jednoznačně prokázáno, že i ke krátkým kalhotám můžete vzít sako s košilí, a přesto nevadí, máte-li na nohách žabky.Sportovně založení jedinci by si ale také přišli na své. Na molu se objevily i mikiny na zip nebo s kapucí a trička.

Celá kolekce působí velice svěžím dojmem, přestože má v podstatě jednotný elegantní ráz a ibarevnost je stejnorodá s převládající šedou. Díky skvělým střihům, báječným kombinacím a skvělému zpracování vytvořil John Varvatos modely, které se dají běžně nosit, líbí se a jen tak z módy nevyjdou.